Drożdże do win gronowych

Piotr
Posty: 2
Rejestracja: 05 lis 2015, 15:25

Drożdże do win gronowych

Postautor: Piotr » 05 lis 2015, 15:28

Czy do win gronowych konieczne jest zastosowanie drożdży? Podobno winogrona mają naturalne i nie ma takiej potrzeby, co sądzicie na ten temat?

chrobry
Posty: 5
Rejestracja: 04 lis 2015, 14:18

Re: Drożdże do win gronowych

Postautor: chrobry » 05 lis 2015, 16:19

Oczywiście, że nie jest konieczne. Osobiście nie używam takich i nie polecam.

Awatar użytkownika
Aga
Posty: 19
Rejestracja: 03 lis 2015, 14:23

Re: Drożdże do win gronowych

Postautor: Aga » 10 lis 2015, 8:22

Oczywiście że należy używać drożdży winnych.

Na skórkach owoców są drożdże, ale to są tak zwane drożdże dzikie. Fermentacja będzie na nich postępowała, ale nie mamy wpływu na efekt końcowy. Mogą to być drożdże które dadzą nijakie wino o bardzo niskiej zawartości alkoholu. Wino może fermentować baaaardzo długo albo w ogóle wino nie wyjdzie.

Z tych właśnie powodów w profesjonalnych drożdżach winnych jest często killer factor - to jest taka właściwość drożdży która "zabija" drożdże dzikie i pozwala tylko namnażać się drożdżom winnym.

Waldemar
Posty: 4
Rejestracja: 10 lis 2015, 10:14

Re: Drożdże do win gronowych

Postautor: Waldemar » 10 lis 2015, 10:35

Robiąc wino zawsze dodaje drożdże, tak jak piszę Aga masz pewność, że winko wyjdzie. Od lat używam drożdży w płynie i nie zamierzam zmieniać.

Dolores
Posty: 21
Rejestracja: 04 lis 2015, 20:09

Re: Drożdże do win gronowych

Postautor: Dolores » 10 lis 2015, 10:50

Nie wiem czy konieczne, ale my zawsze stosujemy. Takie mamy przepisy i ich się trzymamy. A jakich Wy używacie?

misiek
Posty: 16
Rejestracja: 16 lis 2015, 10:48

Re: Drożdże do win gronowych

Postautor: misiek » 18 lis 2015, 12:39

Ja z reguły dodaje drożdże, wiem że są różne opinie o tym...

Czarek
Posty: 8
Rejestracja: 20 lis 2015, 10:10

Re: Drożdże do win gronowych

Postautor: Czarek » 20 lis 2015, 10:17

Nidy nie dodaje drożdży do wyrobu wina z winogrona, uważam że te owoce tego nie wymagają. Innych win jeszcze nie robiłem, ale do wiśni bym pewnie użył.

Awatar użytkownika
Rafał
Posty: 19
Rejestracja: 10 lis 2015, 8:30
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Drożdże do win gronowych

Postautor: Rafał » 24 lis 2015, 7:54

Czarek pisze:Nidy nie dodaje drożdży do wyrobu wina z winogrona, uważam że te owoce tego nie wymagają. Innych win jeszcze nie robiłem, ale do wiśni bym pewnie użył.

Nie wydaje Ci się, że gdyby ta teza była prawdziwa, to winnice na całym Świecie też by nie używały drożdży winnych do wyrobu win???

Drożdże dzikie, to drożdże dzikie bez znaczenia na jakich owocach występują. Nie warto rozpowszechniać tezy o nie używaniu drożdży szlachetnych przy wyrobie wina. Mówi Ci to praktyk, który był w wielu winnicach, na wielu targach w Polsce jak i zagranicą.

winiarz
Posty: 11
Rejestracja: 03 lis 2015, 16:08

Re: Drożdże do win gronowych

Postautor: winiarz » 24 lis 2015, 9:32

Racja. Ja też jestem za stosowaniem drożdży. Broniąc Czarka napiszę tylko, że to jego opinia a po drugie napisał że do innych by dodał :)

Czarek
Posty: 8
Rejestracja: 20 lis 2015, 10:10

Re: Drożdże do win gronowych

Postautor: Czarek » 24 lis 2015, 10:34

Rafał ja też praktykuje, robię wino często, wychodzi i przede wszystkim smakuje. Wyraziłem tylko opinię - kto wie może i ja zacznę używać kiedyś drożdży, ale jak dotąd nie dodawałem i było ok.


Wróć do „Wina gronowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości